I. Fizjologia ludzka
III. Protokół dr. Bernsteina: podstawy i sztuczki
I. Fizjologia ludzka
III. Protokół dr. Bernsteina: podstawy i sztuczki
STOSOWANIE ĆWICZEŃ FIZYCZNYCH UWRAŻLIWIA NA INSULINĘ I SPOWOLNIA PR
Stosowanie ćwiczeń fizycznych uwrażliwia na insulinę i spowolnia proces starzenia
Choć wielu ludzi ćwiczy z poczucia obowiązku, to głównym powodem dla którego ćwiczą jest dobre samopoczucie. Nieważne, czy gramy szalony mecz koszykówki, czy jeździemy na rowerze przez błogi krajobraz, wysiłek fizyczny niesie ze sobą szereg fizycznych, psychologicznych i społecznych korzyści.
We wszystkich naszych komórkach, na końcu tworzących je genów znajdują się grupy identycznych sekwencji kwasów nukleinowych nazywanych telomerami. Za każdym razem, gdy komórka ulega podziałowi, traci telomer. Gdy wszystkie telomery zostaną utracone, komórka umiera. Tym sposobem życie każdej komórki, a zatem i każdej osoby, jest zależne od długości łańcuchów telomerów. Niemniej, stosunkowo niedawno badania naukowe odkryły, że intensywny wysiłek fizyczny powoduje powstawanie nowych telomerów, tym samym przedłużając życie.
Jeśli chodzi o kobiety, celem wykonywania przez nie ćwiczeń siłowych (znacznie częściej niż w przypadku mężczyzn) jest polepszenie rzeźby sylwetki, niż “nabijanie” masy mięśniowej.
Efekty ćwiczeń fizycznych są szersze i bardziej pośrednie – zmniejszają tendencje do objadania się poprzez łaknienie białka zamiast węglowodanów. Ma to najprawdopodobniej związek z uwalnianiem się do mózgu neuroprzekaźników takich jak endorfiny (naturalne opiaty poprawiające nastrój, zmniejszające ból; u źle „prowadzących się” cukrzyków ich poziom jest obniżony). Tak jak otyłość prowadzi do jeszcze większej otyłości, tak aktywność fizyczna prowadzi do jeszcze większej aktywności fizycznej).
Pomimo, iż pod wpływem aktywności fizycznej nie pozbędziesz się tak szybko zbędnych kilogramów, ma ona, szczególnie jeśli jesteś cukrzykiem typu II, swoją niezaprzeczalną wartość również ze względu na efekt uwrażliwienia na insulinę.
Wraz z zwiększaniem się twojej masy mięśniowej pod wpływem ćwiczeń, twoje zapotrzebowanie na insulinę zacznie spadać tym samym zmniejszy się jej ilość w krwiobiegu, co następnie spowoduje zmniejszenie się ilości odkładanej tkanki tłuszczowej.
Niezależnie od ich efektów na masę mięśniową – długotrwałe, regularne i wyczerpujące ćwiczenia fizyczne redukują insulinooporność czyniąc cię bardziej wrażliwym na insulinę. Innymi słowy, insulina którą produkujesz, bądź wstrzykujesz, stopniowo staje się bardziej efektywna – jeśli ją sobie wstrzykujesz, twoje zapotrzebowanie spadnie. Efekt ten utrzymuje się do dwóch tygodni po przerwaniu treningów. Jeśli więc wyjeżdżasz tylko na tydzień, powinieneś być w porządku, lecz jeśli przerwa w treningach będzie dłuższa po ok. dwóch tygodniach nietrenowania będzie trzeba podnieść wstrzykiwaną dawkę. Zwiększenie masy mięśniowej dodatkowo podnosi wrażliwość na insulinę, niemniej proces ten jest bardzo powolny i może zająć wiele miesięcy zanim zobaczysz jego namacalny efekt.
fragmenty Dr. Bernstein’s Diabetes Solution
Przykładowy trening siłowy dla Pań. Jest teraz tych filmów na YouTube mnóstwo.