
I. Fizjologia ludzka

III. Protokół dr. Bernsteina: podstawy i sztuczki

I. Fizjologia ludzka

III. Protokół dr. Bernsteina: podstawy i sztuczki
Mimetyki insuliny
Mimetyki insuliny
Poza środkami uwrażliwiającymi na insulinę, istnieją również suplementy diety, które czasem pomagają w efektywnej kontroli glikemii – na przykład wiele badań naukowych w Niemczech dowiodło takiego wpływu kwasu R-Alfa liponowego (w skrócie R-ALA). W 2001 roku dowiedziono, że R-ALA mobilizuje i aktywuje transportery glukozy w mięśniach i komórkach tłuszczowych, czyli de facto działa podobnie do insuliny, stąd nazwa mimetyk insuliny. Inne niemieckie badania wykazały, że można spotęgować efektywność ww. substancji łącząc ją z taką samą ilością innego suplementu diety – oleju z wiesiołka. R-ALA może zmniejszyć w organizmie naturalne poziomy biotyny, więc należy przyjmować tylko takie suplementy, które zawierają również tą ostatnią. ALA występuje w dwóch postaciach cząsteczkowych – R (prawy enancjomer) oraz L (lewy enancjomer). Przez szereg lat forma ALA dostępna na rynku była mieszanką obydwu enancjomerów, jednak stosunkowo niedawno odkryto, że to prawy enancjomer jest formą aktywną. Dziś wiadomo, że R-ALA jest dwukrotnie mocniejszy niż ALA (mieszanka R-L), a tym samym o wiele bardziej efektywny. Dla niektórych osób, preparaty zawierające R-ALA oraz olej z wiesiołka mogą okazać się pomocne w utrzymywaniu normoglikemii, jednak nigdy nie zastąpią one cukrzykowi insuliny, ponieważ efekt ich działania jest w najlepszym przypadku ułamkiem tego, jak efektywna w obniżaniu poziomu glukozy jest ta ostatnia.
Dodatkową zaletą R-ALA jest fakt, iż najprawdopodobniej jest to najsilniejszy przeciwutleniacz na rynku, co oznacza podobne do tranu oddziaływanie na układ sercowo-naczyniowy. […] w przypadku cukrzyka stosującego insulinoterapię, po wprowadzeniu suplementacji ww. mimetykami, należy odpowiednio dostosować dawki wstrzykiwanej insuliny. […]
[…] zarówno kwas R-Alfa liponowy, jak również Glucophage, czy wysokie dawki witaminy E mogą utrudniać występującą podczas hiperglikemii glikozylację i glikację białek, które są przyczyną wielu powikłań cukrzycowych.
[…] suplementacja R-ALA działa tylko u niektórych pacjentów.
UWAGA: Komórki rakowe dobrze się rozwijają w połączeniu z przeciwutleniaczami, więc jeśli w rodzinie lub u samego pacjenta istnieje historia występowania raka, unikałbym w takich przypadkach zastosowania terapeutycznego R-ALA a także innych przeciwutleniaczy […]
Kwas R-Alfa Liponowy uszczupla zapasy biotyny, która jest substancją biorącą udział w metabolizmie białek oraz wielu innych składników odżywczych. Jeśli więc przyjmujesz suplement zawierający jedynie R-ALA, dobrze będzie dodatkowo przyjmować biotynę – zalecana proporcja to: ilość biotyny = 1% ilości R-ALA, więc jeśli przyjmujesz 1800mg R-ALA dziennie, to teoretycznie powinnaś również przyjmować 18mg biotyny dziennie, jednakże większość z moich pacjentów nie przekracza dobowej dawki 15mg, która nie powoduje żadnych efektów ubocznych. Większość preparatów z biotyną zawiera jednorazową dawkę 1mg.