II. Cukrzyca
IV. Od diagnozy do remisji. Wady pomp insulinowych
II. Cukrzyca
IV. Od diagnozy do remisji. Wady pomp insulinowych

Spis treści

Klub „Poniżej 5%” cz1

cześć 1

Allison Herschede, BSN, RN, CDCES

Tłumaczenie wersji z 21 lutego 2022

Poniższe zasady pozwoliły mi osiągnąć hemoglobinę glikowaną rzędu 5% lub mniej przy minimalnej ilości niedocukrzeń. Żeby to osiągnąć w pierwszej kolejności musiałam przeczytać książkę Dr. Bernstein’s Diabetes Solution (Sposób na cukrzycę. Protokół Dr. Bernsteina). Najważniejsze punkty tej książki to:

1. Maksymalnie wolno Ci spożywać 30g węglowodanów dziennie. Mówię tu o warzywach rosnących nad ziemią oraz orzechach. Nie wolno przekraczać granicy 30g. Nie zawsze mniej znaczy lepiej. W moim przypadku całkowite wyeliminowanie węglowodanów czyni mnie bardziej insulinooporną.

2. Przy cukrach powyżej 110mg/dL (6.1 mmol/L) nie spożywam absolutnie żadnych węglowodanów. Koryguje cukier insuliną, a ewentualny posiłek składa się tylko z białka i tłuszczu.

3. Mój docelowy poziom glukozy ma zawsze wynosić 83mg/dL (4.6 mmol/L).

4. W przypadku niedocukrzenia, koryguje jedynie do wartości docelowej. Żeby to zrobić, muszę wiedzieć o ile dokładnie 1g węglowodanów podnosi mi cukier. Po czterech godzinach od ostatniego bolusa, gdy cukier jest między 70 a 90mg/dL (4-5mmol/L) , przyjmuję określoną ilość czystej glukozy ( by ułatwić obliczanie, niech będzie to na przykład 10g , ale na dobrą sprawę można użyć każdej ilości, po prostu odmierz na wadze kuchennej i zapisz przyjętą ilość na kartce papieru. Zmierz cukier po 1 i 2 godzinach od przyjęcia glukozy. W ten sposób będziesz wiedzieć o ile dana ilość glukozy podwyższa Ci cukier. W ten sposób będziesz w stanie obliczyć o ile 1g glukozy podwyższa cukier. Dzięki temu, jeśli zdarzy Ci się niedocukrzenie I twój cukier będzie na poziomie 60mg/dL(3.3) to jeśli wiesz, że 1g podwyższa o 5 mg/dl to musisz wziąć 5g glukozy by powrócić do poziomu docelowego 85 (4.4). Możesz użyć tabletek z glukozą, płynnej glukozy, żelek z glukozą, żelu z glukozą, słodyczy z dekstrozy. Nie wolno Ci spożywać nic innego, ponieważ efekt na glukozę będzie nieprzewidywalny.

null

5. By być w stanie precyzyjnie obniżyć cukier w przypadku hiperglikemii, musisz ustalić o ile 1 jednostka szybkodziałającej insulin obniża stężenie twojej glukozy. Po 4 godzinach od ostatniego bolusa, przy cukrze między 120 a 140mg/dL (6.7-7.7mmol/L) wzięłam 1 jednostkę szybkodziałającej insuliny ( lub 1/2 jednostki jeśli mówimy o osobach wrażliwych na działanie insuliny. Po 1 oraz 2 godzinach mierzę cukier by sprawdzić o ile spadł po 1 jednostce insuliny. Jeśli się okazało, że 1 jednostka szybkodziałającego analoga (Humalog, Novolog, Admelog) obniżyła mi cukier o 50mg/dL , to gdy mam cukier na poziomie 150mg/dL i chce zejść do docelowego poziomu 83, to różnica pomiędzy 150 a 83 wynosi 67mg/dL. Różnicę tą dzielę przez ilość o jaką 1 jednostka obniża mój cukier (czyli w tym przypadku 50) i w ten sposób wiem, że muszę przyjąć 1,34 jednostki. Jeśli korzystam z pompy to dozuję dokładnie 1.34 jednostki, jeśli używam strzykawki lub pena, to mogę sobie wstrzyknąć albo 1 jednostkę albo 1.5 jednostki. Na początku drogi z Protokołem lepiej wziąć mniej insuliny.

6. Przy przejściu na ubogowęglowodanowy styl żywienia nasz organizm wytwarza sobie sam niezbędną ilość glukozy w procesie zwanym glukoneogeneza. Nasz organizm przekształca spożyte białko do postaci czystej glukozy. Czyni to jednak bardzo powoli, więc po takim posiłku poziom glukozy w krwiobiegu rośnie powoli. U zdrowej osoby organizm wytwarza zarówno glukagon jak i insulinę, więc po takim posiłku poziom cukru pozostaje bez wyraźnej zmiany , ale w przypadku cukrzyka niewytwarzającego własnej (lub wytwarzającego za mało) insuliny, w ciągu następnych kilku godzin następuje wzrost poziomu glukozy ze względu na wydzielany glukagon. Z tego względu białko należy pokrywać insuliną.

Do pokrywania posiłków bogatobiałkowych Dr. Bernstein zaleca stosowanie tzw insuliny neutralnej ludzkiej, zawywanej też regularną (w skrócie R) , natomiast można w tym celu używać również wielokrotnych wstrzyknięć insuliny analogowej. W przypadku tej ostatniej, zazwyczaj należy wpierw podać z posiłkiem dawkę pokrywającą minimalną ilość węglowodanów, a następnie po 1-3 godzinach po spożytych posiłku kolejne dawki w celu pokrycia wzrostu glukozy spowodowanego spożyciem białka.

III. Protokół dr. Bernsteina: podstawy i sztuczki
Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z niej akceptujesz naszą politykę prywatności.
Więcej informacji