II. Cukrzyca
IV. Od diagnozy do remisji. Wady pomp insulinowych
II. Cukrzyca
IV. Od diagnozy do remisji. Wady pomp insulinowych
Klub „Poniżej 5%” cz2
Klub „Poniżej 5%”
cześć 2
Allison Herschede, BSN, RN, CDCES
Tłumaczenie wersji z 21 lutego 2022
- Uzywam system ciągłego monitorowania glukozy Dexcom I często koryguję moje cukry przy pomocy mikrobolusów. Na pompie, korekt dokonuję przy cukrach powyżej 100mg/dL (5.5) , na penach/strzykawkach przy cukrach 120mg/dL (6.7). W przypadku skrzykawek używam tych z podziałką co pół jednostki o objętości U-40 1ml. W przypadku takich strzykawek da się nawet ustalić ¼ jednostki przy pomocy lupy. Wszystko zależy od wrażliwości danej osoby na insulinę – w przypadku osób bardzo wrażliwych na działanie insuliny, należy rozcieńczać insulinę lub korzystać z pompy.
- Przy pomocy Dexcom Clarity, Carelink, lub Libreview należy zgrywać pomiary co 3 dni lub częściej i sprawdzać powtarzalne schematy. Jeśli nie masz cgm, używaj oprogramowania na pompie lub glukometrze by zgrywać raporty. Jak dużo czasu pozostajesz w docelowym zakresie? Jak dużo masz niedocukrzeń? Jak dużo masz hiperglikemii? Jak bardzo cukry wariują? Moim celem jest maksymalnie 3% niedocukrzeń i wahania cukrów o maksymalnie 20mg/dL (1.1 mmol/L).
- Co jakiś czas robię test bazy, żeby sprawdzić czy dawki mojej insuliny bazowej są wciąż prawidłowe. Taki test można rozłożyć na kilka dni jeśli nie jesteśmy w stanie pościć zbyt długo jednego dnia. Dla przykładu,jednego dnia nie jemy śniadania i monitorujemy cukry, kolejnego dnia nie jemy obiadu i monitorujemy cukry, kolejnego dnia nie jemy kolacji i monitorujemy cukry. Monitorować cukry to znaczy sprawdzać je co najmniej co godzinę z krwi lub cgm. Jeśli cukry idą do gory o 15-30mg/dL (0.8mmol/L-1.6 mmol/L), to baza jest za mała, jeśli idą w dół, baza jest za duża. W celu wykonania takiego testu bardzo pomaga zjedzenie kolacji składającej się z niewielkiej ilości dozwolonych na protokole warzyw polanych oliwą albo masłem – żadnego białka. Jeśli do danego posiłku przyjmujesz stałe ilości insuliny, to dawka pokrywająca taką kolację musi być drastycznie zmniejszona (zresztą w przypadku diety ubogowęglowodanej wogole należy drastycznie zmniejszyć ilość przyjmowanej isnuliny). Rzadko kiedy przyjmuję więcej niż 1-3 jednostki insuliny do posiłku.
- Bądź przygootowana na niedocukrzenia. W przypadku większości osób dawka insuliny bazowej (Tresiba, Lantus/Basaglar/Semglee, Levemir) jest zdecydowanie zbyt wysoka. Ze względu na spożywanie posiłków wysokowęglowodanowych, cukry są wysokie więc lekarze ustalają wysokie dawki isnuliny bazowej by sobie z tym problemem poradzić. Należy zawsze mieć przy sobie glukozę by reagować jak tylko cukier zacznie spadać – należy wtedy przerwać test bazy. Mamy przecież wtedy dowód na to, że baza jest ustawiona zbyt wysoko.
W przypadku wielu osób, dobową dawkę bazy należy rozbić na przed snem i po przebudzeniu. Pamiętaj, im mniejsza dawka, tym krócej działa. Dr. Bernstein zaleca rozbijanie dobowej dawki również w przypadku insuliny Tresiba, choć u wielu osób nie jest to konieczne. https://youtu.be/kDtjZjPgJSo?t=134
11.Środki uwrażliwiające na insulinę mogą być bardzo pomocne. Sama stosuję kwas R-Alfa Liponowy (należy przyjmować go z biotyną , gdyż RALA wypłukuje biotynę), chrom oraz cynk. W moim przypadku sprawdza się również olej z czarnuszki , inni korzystają skutecznie z berberyny. Bardzo pomocna jest również metformina, nie tylko u CT2 – u CT1 również.
12.Jeśli muszę szybko zbić wysoki cukier, stosuję się do zalecenia Dr. Bernstein’a by dawać sobie w takich przypadkach zastrzyki domięśniowe. Wbijam się w mięsień naramienny przy pomocy strzykawki z igłą 12.7mm. Więcej na ten temat tutaj: https://diatribe-org.translate.goog/put-some-muscle-your-insulin?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=de
Na kanale dr. Bernsteina jest na ten temat wideo instruktażowe: https://youtu.be/dOEf6W_J_5g?t=75