II. Cukrzyca
IV. Od diagnozy do remisji. Wady pomp insulinowych
II. Cukrzyca
IV. Od diagnozy do remisji. Wady pomp insulinowych
Klub „Poniżej 5%” cz3
Klub „Poniżej 5%”
cześć 3
Allison Herschede, BSN, RN, CDCES
Tłumaczenie wersji z 21 lutego 2022
- Jeśli dopiero zaczynasz normalizować swoje poziomy glikemii, będziesz odczuwać symptomy niedocukrzenia pomimo cukrów powyżej 100 mg/dL. Żeby temu zapobiec, należy stopniowo obniżać swój poziom docelowy. Dla przykładu, jeślil jesteś przyzwyczajona do cukrów rzędu 180mg/dL (10mmol/L), ustaw swój poziom docelowy na 160 mg/dL (8.8mmol/L) w pierwszym tygodniu, potem obniż w następnym tygodniu do 140 mg/dL (7.7mmol/L) , potem w następnym tygodniu obniż próg docelowy o kolejne 20 mg/dL i tak dalej aż dojdziesz do 80-100 mg/dL.
- Ketony są normalnym zjawiskiem fizjologicznym Nie ma sensu sprawdzać ketonów, jeśli twoje cukry są poniżej 250mg/dL lub jeśli nie masz choroby powodującej odwodnienie. Stan ketozy jest czymś naturalnym fizjologicznie I nie ma podstaw by się go obawiać. Jeśli przyjmusz lek inhibitor SGLT-2 Inhibitor na przykład Jardiance, Farxiga lub Invokana, rzecz ma się zgoła inaczej. Moim zdaniem osobom stosującym diety niskowęglowodanowe NIE WOLNO brać tych leków, gdyż prowadzi to do kwasicy ketonowej przy zdrowych poziomach glukozy.
Dr. Bernstein omawia ketony w tym wideo: https://www.youtube.com/watch?v=3xdlzHyysNk
- Zapotrzebowanie na insulinę wzrasta po owulacji a także zaraz przed rozpoczęciem nowego cyklu. Muszę wtedy podnosić ilość mojej insulin bazowej. Może się również okazać, że będziesz musiała podnieść ilości insulin doposiłkowej I ewentualnych korekt. To samo dzieje się w pierwszym trymestrze ciąży – rośnie wtedy poziom progesteronu. Bardzo przydatna jest metformina. Zapotrzebowanie na insulinę spada po 2 dniu cyklu. Zalecam ściągnięcie aplikacji mobilnej monitorującej cycle owulacyjne by nauczyć się kiedy podnieść a kiedy obniżyć ilości przyjmowanej insuliny.
- Jeśli nie masz cgm, musisz często mierzyć cukry z krwi i dokonywać zdecydowanych korekt w małych dawkach. Pamiętaj o zasadzie małych dawek. Co najmniej jedna korekta cukrów (w górę lub w dół) jest całkowicie normalną sprawą.