II. Cukrzyca
IV. Od diagnozy do remisji. Wady pomp insulinowych
II. Cukrzyca
IV. Od diagnozy do remisji. Wady pomp insulinowych
Klub „Poniżej 5%” cz4
Klub „Poniżej 5%”
cześć 4, ostatnia
Allison Herschede, BSN, RN, CDCES
Tłumaczenie wersji z 21 lutego 2022
- Jeśli to możliwe przyjmuję bolus co najmniej 15 minut przed posiłkiem. Patrzę w cgm I zaczynam jeść w momencie gdy cukier zaczyna spadać. W przypadku neutralnej insulin ludzkiej bardzo możliwe że zacznie działać dopiero po 45 minutach od zastrzyku. Opis jak należy sprawdzić kiedy insulina neutralna ludzka zaczyna działać znajduje się w książce Dr. Bernsteina
- Najpierw zjadam białko I tłuszcz, a na końcu jem warzywa. Ponieważ w ten sposób spowalniam wchłanianie węglowodanów i daję dość czasu insulinie na rozpoczęcie swojego działania.
- Wysiłek oporowy/z ciężarami podnosi mój poziom glukozy, a cardio obniża mi cukier. Z tego względu najpierw ćwiczę siłowo, a następnie robię cardio by obniżyć cukier bez pomocy insuliny. Taki system najlepiej działa z minimalną ilością insuliny “na pokładzie”. W przypadku wielu osób cukry są najepsze jeśli ćwiczą na czczo (po co najmiej 5 godzinach od ostatniego posiłku) oraz jeśli NIE ćwiczą rano, ponieważ jesteśmy wtedy insulinooporni.
- Zaraz po przebudzeniu biorę jedną jednostkę bolusa by wyrzut kortyzolu spowodowanego postawieniem nóg na podłodze. Jest to osobne zjawisko nie mające nic wspólnego z efektem brzasku (poranna hiperglikemia) który ma miejsce podczas snu (podczas porannych godzin).
- Według Dr. Bernsteina, dawki większe niż 7 jednostek należy rozbijać na kilka zastrzyków w dawkach poniżej 7 jednostek. Chodzi o przewidywalność wchłaniania insuliny. Ponadto, nie należy wstrzykiwać sobie insuliny bazowej w uda , by przez przypadek nie wstrzyknąć jej sobie w mięsień lub żyłkę. Wg mnie, najlepszym miejscem na zastrzyki z insuliny bazowej są pośladki . Jeślil chodzi o bolusy I korekty – wstrzykuje je sobie w brzuch i ramiona