II. Cukrzyca
IV. Od diagnozy do remisji. Wady pomp insulinowych
II. Cukrzyca
IV. Od diagnozy do remisji. Wady pomp insulinowych

Spis treści

Ograniczenie węgli do 6g Ś, 12g O, 12g K

Gdyby prawdą był rozpowszechniany przez niedoczonych lekarzy, pielęgniarki i dietetyków, że człowiek potrzebuje jesc weglowodany, bo inaczej umrze, to jako gatunek wyginelibysmy jak dinozaury podczas pierwszej suszy albo zimy. Przyjmujac, ze pokolenie to ok 30 lat zycia, to jako gatunek ludzki jemy regularnie weglowodany od 0.4% czasu calkowitego istnienia na Ziemi. Przez wiekszosc naszego jestestwa zylismy w oparciu o lowiectwo, a wiec karmilismy sie bialkiem i tluszczem.

Aminokwasy to związki chemiczne, które łączą się ze sobą, tworząc białka. Glukoneogeneza to proces przekształcania aminokwasów w glukozę. Proces ten zachodzi w komórkach wątroby oraz komórkach nerek i generuje glukoze z 56% spozytego bialka i 10% spozytego tluszczu.

Proces sygnalizacji o zblizajacym sie posilku wyglada tak, ze enzymy w slinie informuja jelita, ze zbliza sie pokarm. Jelita sygnalizuja trzustke zeby wyrzucila insuline zanim jeszcze glukoza dostanie sie do krwiobiegu. Caly proces jest czysta harmonia organow, enzymow i hormonow. Nie ma mozliwosci, zeby cukrzyk przy pomocy zewnetrznie podawanej insuliny o konkretnym jednym profilu dzialania byl w stanie przewidziec i zaaplikowac sobie odpowiednia dawke w odpowiednim czasie by pokryc posilek weglowodanowy.

NATOMIAST, ograniczajac podaz weglowodanow niemal do zera (Bernstein mowi o 30g weglowodanow celem dostarczania organizmowi niezbednych fitoskladnikow) a czerpiac energie z bialka i tluszczu, jestesmy w stanie dopasowac do siebie profil tzw ludzkiej neutralnej insuliny i profil wyrzutu glukozy z procesu glukogenezy, poniewaz oba wykresy nakladaja sie na siebie w 5 godzinnym oknie czasowym. Poniewaz oba wykresy sa o wiele bardziej plaskie, o wiele latwiej o poprawne dopasowanie insuliny do posilku.

Proces dopapasowania insuliny neutralnej do posilku zaklada uczenie sie jaka ilosc insuliny pokrywa jaka ilosc jakiego pokarmu. Zeby to osiagnac ustala sie STALY niezmienny jadlospis przez powiedzmy tydzien czasu i metoda prob i bledow dochodzi sie do tego jaka ilosc insuliny pokrywa dana porcje danej potrawy. Jak juz wiesz, zaczynasz zabawe od nowa z nowym jadlospisem. Tym sposobem uczysz sie odpowiedzi glikemicznej twojego organizmu na dane porcje danych potraw. Po paru miesiacach masz juz liste potraw na sniadanie, obiad kolacje oraz wiesz dokladnie ile insuliny potrzebujesz zeby pokryc dana ilosc posilku.

Najwazniejszym punktem protokolu Bernsteina jest organiczyc wegle do 30g wolnowchlanialnych, wysokoblonnikowych weglowodanow (w poprzednim wpisie wymienilem dozwolone pokarmy) – 6g sniadanie, 12g obiad, 12g kolacja. Reszta to bialko i tluszcz. Je sie to, co sie lubi. Je sie do sytosci. Ogolny punkt wyjscia przy dopasowaniu ilosci insuliny do pokarmu: 1 jednostka neutralnej insuliny ludzkiej pokrywa 14g bialka albo 8 gram wolnoprzyswajalnych weglowodanow.

To co powyzej napisalem, jest ogromnym skrotem i uproszczeniem tego, co Bernstein wyjasnia w swojej ksiazce. Zachecam do przeczytania ksiazki. NIE JESTEM LEKARZEM. NIE BIORE ZADNEJ ODPOWIEDZIALNOSCI ZA WDRAZANIE RAD W TYM WPISIE.

UWAGA 1: zmiana trybu odzywiania na ten z protokolu Bernsteina spowoduje dramatyczny spadek zapotrzebowania na insuline! Mowimy o 50% spadku!

UWAGA 2: To jest dieta bialkowa. To nie jest z zalozenia dieta ketegenna! Celem NIE jest ketoza. Celem jest dostarczanie organizmowi bialka celem sytosci. Efekt uboczny diety (wysoko)bialkowej przy jednoczesnej insulinoterapii oraz ruchu to spadek masy ciala i wzrost masy miesniowej przy zalozeniu ze sie RUSZA, trenuje, uprawia sport. Ketoza powoduje rozpad tkanki tluszczowej, ale w tym procesie traci sie rowniez miesnie! Utrata miesni jest BARDZO niebezpieczna u cukrzykow. Ale o tym bedzie osobny wpis.

UWAGA 3: Insulina neutralna ludzka (Regular insulin) w PL sprzedawana jest pod nazwami: Actrapid, Gensulin R, Humulin R, Insuman Rapid, Polhumin R

pomagam.pl/bernstein

III. Protokół dr. Bernsteina: podstawy i sztuczki
Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z niej akceptujesz naszą politykę prywatności.
Więcej informacji