Pułapka “bilansu kalorycznego”
Pułapka “bilansu kalorycznego”
Emocje
Kiedy ciało mówi nie
Autor: Gabor Mate
Opierając się na dogłębnych badaniach naukowych doktor Gabor Maté udziela odpowiedzi na pytania dotyczące połączenia umysł–ciało. Przedstawia dowody naukowe na to, jaką rolę odgrywają stres i emocje w występowaniu szeregu powszechnych chorób takich jak zapalenie stawów, nowotwory, cukrzyca, choroby serca, zespół jelita drażliwego czy stwardnienie rozsiane.
Strach ucieleśniony
Mózg, umysł i ciało w terapii traumy
Autor: Bessel van der Kolk
Książka Bessela van der Kolka jest pozycją szczególną. Stanowi kompendium współczesnej wiedzy na temat traumy, będąc jednocześnie głęboko osobistą, pełną pasji opowieścią o szukaniu dróg pomocy ludziom cierpiącym z powodu traumatycznych przeżyć. Autor – wybitny psychiatra, badacz i klinicysta – zaprasza do zrozumienia traumy i odkrywania kolejnych metod wyzwalania z jej uścisku.
Powrót do swego wewnętrznego domu
Autor: John Bradshaw
Książka mówi o destrukcyjnym wpływie na dorosłe życie krzywd doznanych w dzieciństwie. Prezentuje metody, dzięki którym można się od niego uwolnić. Zawiera opisy autentycznych przypadków i proponuje różne techniki terapeutyczne: kwestionariusze, afirmacje, medytacje pisanie listów. Dzięki niej dowiesz się, jakich krzywd doznałeś na różnych etapach swego rozwoju, a następnie odnajdziesz i otoczysz opieką swoje dziecko wewnętrzne, co pozwoli Ci stać się dojrzalszym, szczęśliwym człowiekiem.
Jak uwolnić się od ciężaru dysfunkcyjnej rodziny
Autor: Linda i John Friel
Trudno ci wchodzić w głębsze relacje z otoczeniem? Nie potrafisz stworzyć zdrowego związku? Nie radzisz sobie z rozwiązywaniem konfliktów? Wielu z nas wiąże swoje kłopoty w dorosłym życiu z dorastaniem w domach alkoholików. Ale przecież istnieją też rodziny na inne sposoby szkodliwe dla rozwijających się w nich dzieci: tworzą je pracoholicy, przemocowcy, osoby borykające się z chorobami, również psychicznymi, perfekcjoniści, narcyzi… W tych rodzinach problemy takie jak chłód uczuciowy, znęcanie się oraz emocjonalne lub fizyczne zaniedbywanie determinują rzeczywistość dzieci, stając się z czasem niechcianym dziedzictwem.
Jeśli wychowałeś się w takim domu, jest bardzo prawdopodobne, że dziś nie potrafisz nawiązywać zdrowych relacji i masz zniekształcony obraz siebie. Być może stale odczuwasz złość, czujesz zagubienie, cierpisz z powodu uzależnienia czy depresji, nie umiesz zrozumieć targających tobą uczuć albo je wypierasz. Ale niestabilność emocjonalna rodzinnego domu, choć z pewnością odcisnęła na tobie piętno, nie musi prześladować cię przez całe życie. Dzięki tej książce możesz rozpoznać źródło swoich dzisiejszych problemów, a następnie „wejść na drogę zdrowienia”. Być może właśnie ta książka będzie dla ciebie początkiem tego procesu.
Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić
Autor: Dean Burnett
Jaka jest ta książka? W skrócie: mądra, szczera, napisana z empatią, przystępnie, niesztywna i… pomaga. Nie zaszkodzi spróbować.
Podczas lektury od czasu do czasu się uśmiechniesz, a być może nawet rechocząc, oplujesz ekran, przede wszystkim dowiesz się, o co chodzi w twojej relacji z rodzicami, co w niej szwankuje, jakie są możliwe tego powody, i jak temu wszystkiemu zaradzić.
Analiza trudnych sytuacji pomoże przełamać krzywdzące stereotypy – na przykład że nie odrywasz nosa od telefonu czy rzekomo zbyt długo śpisz – i nierealistyczne wymagania rodziców, dajmy na to, dotyczące porządku, a wzajemne zrozumienie zasieje spokój w twoim domu. Bo nie tylko dowiesz się, jak rozwiązywać konflikty, ale też jak do nich nie dopuszczać. Ile dzięki temu zyskasz czasu i energii, ho ho! No skarb, nie książka.
DARY NIEDOSKONAŁOŚCI
Autor: Brene Brown
Poradnik dla wszystkich, którzy mają problemy z perfekcjonizmem, a wskutek tego z zaniżoną samooceną. Aby wyzwolić się z kręgu fałszywych przekonań, że zawsze musimy być idealni i nie możemy popełniać błędów, autorka proponuje, by zaakceptować swoje braki jako część ludzkiej natury. Wtedy to przekonamy się, jakimi darami obdarzy nas niedoskonałość. Odwagą, by pewniej i bez lęku podejmować ważne decyzje. Współczuciem, by traktować lepiej siebie i innych, a także silniejszymi więzami z bliskimi, dzięki zrozumieniu, że każdy może się mylić. Niedoskonałość sprawi jednak przede wszystkim, że zaczniemy żyć autentycznie – pełni radości i satysfakcji z tego, kim jesteśmy, i z tego, co nam się przytrafia.