
IV. Od diagnozy do remisji. Wady pomp insulinowych

VI. Mity i kłamstwa

IV. Od diagnozy do remisji. Wady pomp insulinowych

VI. Mity i kłamstwa
Cukier bardziej uzależniający od kokainy
Uzależnienie od cukru może być nawet silniejsze niż niż uzależnienie od innych narkotyków. Badania dowiodły że szczury uzależnione od kokainy, kiedy mają wybór między cukrem a kokainą, wybierają cukier. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że odczucie nagrody po zjedzeniu cukru jest silniejsze niż nawet po kokainie. Jednym z najlepszych dowodów na prawdziwie uzależniającą moc cukru jest sposób, w jaki to uzależnienie może być leczone. Narkotyki, które blokują receptory opioidowe w mózgu i są stosowane w leczeniu uzależnienia od opiatów, mogą być pomocne w leczeniu uzależnienie od cukru. Ludzie nie uzależniają się od cukru w taki sam sposób jak od nielegalnych narkotyków – cukier nie wypacza percepcji rzeczywistości, choć ludziom może wydawać się inaczej. Nikt nie zabije cie za ciastko – ale oczywiście osoba uzależniona od cukru doświadcza wyraźnych efektów odstawienia. (Bardzo dobrze widać to u dzieci – przyp. LW)
Nadmierna konsumpcja cukru może wywołać oporność hormonu sytości – leptyny – oraz wytrącić twój apetyt i system regulacji tkanki tłuszczowej organizmu z równowagi. Leptyna, uwalniana przez komórki tłuszczowe, jest transportowana przez barierę krew-mózg i wiąże się z receptorami mózgowymi regulującymi apetyt, dzięki czemu przez długi czas pomaga kontrolować spożycie kalorii. Leptyna sygnalizuje, abyś przestał jeść i zwiększył swoją aktywność fizyczna, kiedy jest to stosowne. Oprócz tego aktywuje centralny układ nerwowy, stymuluje tkankę tłuszczową do spalania tłuszczu w celach energetycznych.
Kiedy ktoś staje się odporny na leptynę, wtedy następuje wyrządzający szkodę podwójny cios. Mózg zaczyna wierzyć, że ciało głoduje, co prowadzi do wywoływania uczucia głodu i spożywania kalorii – najczęściej w formie szybko działających węglowodanów, ponieważ są to jedyne makroelementy, które twoje komórki są w stanie efektywnie spalić, gdy masz podwyższony poziom insuliny, a twoje ciało doświadcza wewnętrznego głodu. Długotrwałe wysokie spożycie cukru zmniejsza twój apetyt na pożywne jedzenie, a zmiany które za tym idą w mózgu w trakcie tej nadmiernej konsumpcji cukrów mogą prowadzić do uzależnienia od cukru powodując silne łaknienie i objadanie się a potem wywołać objawy odstawienia gdy nie będziesz regularnie dostarczać organizmowi cukru.
Fragmenty Uzdrawiająca sól – Dr James Dinicolantonio