
IV. Od diagnozy do remisji. Wady pomp insulinowych

VI. Mity i kłamstwa

IV. Od diagnozy do remisji. Wady pomp insulinowych

VI. Mity i kłamstwa
Spis treści
ToggleGastropareza raz jeszcze
Gastropareza, czyli w dosłownym rozumieniu niedowład autonomicznego unerwienia żołądka.
Jest to typowe powikłanie wieloletniej cukrzycy, stanowiące jeden z najczęstszych klinicznych objawów cukrzycowej neuropatii autonomicznej. W warunkach hiperglikemii glukoza wnika do komórek tkanek insulinoniezależnych, przede wszystkim komórek śródbłonka i neuronów, powodując ich uszkodzenie, a jeżeli duże stężenie glukozy we krwi utrzymuje się przez wiele tygodni, miesięcy czy lat, wówczas może dojść do całkowitej destrukcji ww. komórek.
Skutkiem uszkodzenia unerwienia mięśniówki żołądka jest najczęściej upośledzenie jego funkcji motorycznej – dochodzi do znaczącego opóźnienia opróżniania go z treści pokarmowej, co w praktyce bardzo utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia uzyskanie właściwej kontroli metabolicznej cukrzycy.
Jesli stosujesz insuline i po posilku masz zawsze niedocukrzenie, przykre uczucie ciężaru w nadbrzuszu w okresie poposiłkowym („jakbym zjadł worek kamieni”), uczucie zgagi, rozpierania i bólu w nadbrzuszu oraz klatce piersiowej, a także nudności, to bardzo prawdopodobne, ze masz gastropareze.
Dr Bernstein stosuje EKG zeby rozpoznac gastropareze. U zdrowej osoby wystepuje tzw. niemiarowosc zatokowa oddechowa (polegająca na przyśpieszeniu rytmu serca podczas wdechu i zwolnieniu rytmu serca podczas wydechu – roznica 28%). U chorych na gastropareze, ta niemiarowosc albo wogole NIE wystepuje, albo zmiany czestosci akcji serca przy wdechu i wydechu sa bardzo niewielkie (roznica miedzy wdechem a wydechem ponizej 20%). Lekarze zamiast tego wykonuja scyntygrafie żołądka, ktora jest z reguly NIESKUTECZNA, trudne do wykonania, wymaga korzystania z pomocy zakładu medycyny nuklearnej. Z tego powodu rutynowo wykonuje się u chorych z podejrzeniem gastroparezy endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej. W gastroskopii można zauważyć niską aktywność motoryczną żołądka, a w badaniu USG wykonywanym w warunkach na czczo stwierdzenie płynu w badaniu też może być traktowane jako potwierdzenie występowania gastroparezy.
Jedyna znaną Dr Bernstinowi metoda na unikniecie, badz cofniecie gastroparezy jest normoglikemia osiagnieta poprzez diete ubogoweglowodanowa (maks 30g wegli), cwiczenia fizyczne celem poprawy insulinowrazliwosci oraz odpowiednia insulinoterapia. Bardzo czesto trzeba zaczac od posilkow plynnych, oraz/albo podawac insuline poposilkowa wiele godzin po posilku. Bardzo pomaga CGM zeby wylapac moment w ktorym glukoza zaczyna isc do gory (zeby podac insuline).