V. Co mówią badania naukowe? Powikłania cukrzycowe
V. Co mówią badania naukowe? Powikłania cukrzycowe
Piramida żywieniowa cz2
Twórcy piramidy żywieniowej i mitow o szkodzliwosci jajek, czerwonego mięsa i tłuszczu odzwierzęcego w diecie.
Wydział Nauk Żywieniowych Harvardu był sponsorowany przez Fundację Badań nad Cukrem, kierowaną przez Stowarzyszenie Wytwórców Cukru w USA. W komitecie doradczym FBC zasiadał dziekan Wydziału Nauk Żywieniowych Harvardu – Fred Stare. Razem ze swoim kolegą z wydziału – Markiem Hegstedem za łapówki pisali i publikowali artykuły w czasopismach naukowych wyśmiewające wszystkie wzmianki o szkodliwości cukru i fałszując wyniki i interpretacje wyników badań naukowych na temat wpływu cukru w diecie. Pisali również artykuły zrzucające z cukru cała winę za choroby układu krążenia na jajka, mięso i tłuszcz odzwierzecy. Podczas kadencji Stare’a Harvard dostał również od FBC i przemysłu spożywczego szereg dotacji opiewających na miliony dolarów. Stare był tak bezczelny i pewny swej bezkarności ze zostawił cała dokumentacje odnośnie procederu okłamywania opinii publicznej na zlecenie przemysłu cukrowniczego i spożywczego w archiwum Harvardu.
Nick Mottern, prywatnie wegetarianin, członek kościoła Adwentystów Dnia Siódmego wyznających zasadę, że mięso jest szkodliwe dla ludzi, zawodowo dziennikarz zajmujący się prawem pracy, nie mający pojęcia o fizjologii, biochemii ani żywieniu, na zlecenie komisji senackiej McGoverna napisał raport, na podstawie którego senat USA wydał zalecenia dietetyczne dla narodu – tzw. piramidę żywieniową stosowaną wszędzie na świecie jako złoty standard żywienia. To Mark Hegsted, jako harvardzki autorytet ds. żywienia, podyktował Nickowi Motternowi te wytyczne żywieniowe.
W 2016 roku dentystka robiąca doktorat odkryła zarchiwizowaną korepsondencję Stare’a i Hegsted’a z przemysłem spożywczym i cukrowym niezbicie potwierdzającą cały korupcyjny charakter ich działań i opublikowała te informacje w Journal of Amercian Medical Association.
Więcej w książce Niny Teicholz The Big Fat Surprise oraz https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5099084/