V. Co mówią badania naukowe? Powikłania cukrzycowe
V. Co mówią badania naukowe? Powikłania cukrzycowe

Dzieci nie mają powikłań

Mit braku powikłań cukrzycowych u dzieci chorujących na cukrzycę

Mit ten wziął się z braku możliwości kontroli glikemicznej w czasach, gdy glukometry nie były jeszcze komercyjnie dostępne i lekarze z desperacji okłamywali swoich młodocianych pacjentów oraz ich rodziców, że do okresu dojrzewania dzieci są “magicznie” odporne na katastrofalne skutki przewlekłej hiperglikemii w młodym wieku.

“Przeprowadziłem w zeszłym tygodniu badanie lekarskie na pięcioletnim dziecku, u którego cukrzycę wykryto 2 lata temu. Zachorował zapewne jakieś 2.5 roku temu. Znalazłem szereg powikłań cukrzycowych, a nie przeprowadziłem pełnego badania lekarskiego jak mam zwyczaj czynić, ponieważ to był mały chłopiec a cała procedura jest dość długa. Z tego co pamiętam chłopiec miał następujące powikłania:

  • zarostowe zapalenie torebki stawowej ograniczające zakres ruchu dominującej ręki
  • podwójne widzenie (diplopia) w pięciu kierunkach
  • neuropatię sercowo-naczyniową (przy głębokim oddychaniu jego serce nie wykazywało odpowiedniej niemiarowości zatokowej). Jeśli pacjent nie unormuje glikemii to ten stan będzie się pogarszać i ostatecznie skutkować gastroparezą, impotencją oraz szeregiem innych problemów
  • wydrążone stopy – początek palców szponiastych stóp
  • porażenie nerwu strzałkowego – tzw. opadające stopy
  • brak odruchu źrenicznego

Gdybym miał więcej czasu, to pewnie znalazł bym więcej.

Pacjent nie miał normalne ciśnienie krwi, nie miał miażdżycy Mönckenberga (co jest bardzo częste u dzieci z cukrzycą) – w każdym razie, jak tylko dziecko zaczyna mieć nieprawidłowe poziomy glukozy we krwi, zaczynają się rozwijać powikłania cukrzycowe.

Wszystkie te bajki o tym, że powikłania cukrzycowe to jest kwestia przypadku i szczęścia lub jego braku nie mają pokrycia w rzeczywistości. Każdy cukrzyk, który do mnie trafia, ma powikłania cukrzycowe.

Natomiast, wiele z powikłań cukrzycowych jest odwracalnych – wystarczy utrzymywać prawidłowe poziomy glukozy. Dla przykładu odruch źreniczny oraz diplopia – wielu z moich pacjentów wyleczyło te powikłania w wyniku utrzymywania przez szereg lat normoglikemii. Nawet miażdzycę Mönckeberga można wyleczyć. “

VI. Mity i kłamstwa
Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z niej akceptujesz naszą politykę prywatności.
Więcej informacji