II. Cukrzyca
IV. Od diagnozy do remisji. Wady pomp insulinowych
II. Cukrzyca
IV. Od diagnozy do remisji. Wady pomp insulinowych

Spis treści

Zasada małych dawek

Zasada numer jeden:
Małe ilości węglowodanów wymagają małej ilości insuliny, więc drobna pomyłka wymaga drobnej korekty.

Zasada działania insuliny w czasie

Zasada działania insuliny w czasie

Wiele lat temu, szef działu medycznego i działu badań i rozwoju firmy Eli Lilly and Company – John Galloway, przeprowadził następujący eksperyment: wstrzyknął ogromną dawkę 70 jednostek neutralnej insuliny ludzkiej podłączonemu do kroplówki z glukozą zdrowemu ochotnikowi. Następnie dr. Galloway mierzył jego poziom glukozy we krwi co parę minut i regulował tempo przepływu glukozy tak, by jej poziom we krwi zawsze wynosił 90 mg/dl. Zgadnijcie ile czasu ten biedak musiał chodzić z podłączoną kroplówką by zapobiec hipoglikemii? Otóż musiał z nią chodzić tydzień, choć przecież na opakowaniu insuliny jest napisane, że działa tylko pomiędzy 4 a 12 godzin. Jaki z tego morał? Ano taki, że czas działania insuliny zależy od jej dawki. Im większa dawka zostaje wstrzyknięta, tym szybciej i dłużej działa i tym mniej przewidywalny staje się całkowity czas jej działania.

Niezmiernie ciężko jest stosować leki nie mogąc przewidzieć ich wpływu na organizm pacjenta. W przypadku insuliny, istotne jest zarówno to, kiedy, jak i to, ile jej wstrzykniemy. Jeśli mówimy o niedawno zdiagnozowanym cukrzyku typu I, krótko działająca neutralna insulina ludzka wstrzyknięta od 40 do 45 minut przed posiłkiem ubogowęglowodanowym zapobiega wzrostowi poziomu glukozy poposiłkowej. Małe dawki neutralnej insuliny ludzkiej zaczynają działać po 45 minutach, a kończą po co najmniej 8 godzinach, zatem ten typ insuliny, wbrew nazewnictwu, wcale nie działa ani szybko ani krótko i w żaden sposób nie naśladuje pierwszej fazy wydzielania insuliny u zdrowej osoby. Jeśli już, to nowe szybkodziałające analogi takie jak insulina Lispro (Humalog), insulina glulizynowa (Apidra), insulina aspart (NovoRapid) są bliższe rzeczonej, gdyż lispro zaczyna działać po około 20 minutach, a kończy po około 5 godzinach. W obydwu przypadkach to wciąż za wolno, by naśladować prędkość z jaką szybkodziałające posiłki węglowodanowe podwyższają poziom cukru we krwi.

Kluczem do sukcesu, jakim jest jak płaska linia poziomu (minimalne huśtawki) glukozy zarówno przed, jak i po posiłku, jest więc wiedza o tym, jak twój organizm reaguje na spożycie danych węglowodanów oraz wstrzykiwanie danych dawek insuliny. Musimy zatem jeść takie pożywienie, po którym wzrost poziomu glukozy, bez możliwości pokrycia go pierwsza fazą wydzielania insuliny, zostanie pokryty wstrzykniętą insuliną o odpowiednim profilu działania.

Tylko wstrzykując w odpowiednim czasie przed posiłkiem neutralną insulinę ludzką i spożywając niewielkie ilości wolnodziałających węglowodanów uda Ci się powstrzymać wzrost poziomu glukozy poposiłkowej. Istnieje nawet szansa, jeśli jesteś cukrzykiem typu II, że stosując ten rodzaj diety, być może obędziesz się bez insuliny.

fragmenty Dr. Bernstein’s Diabetes Solution

pomagam.pl/bernstein

https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=406

III. Protokół dr. Bernsteina: podstawy i sztuczki
Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Korzystając z niej akceptujesz naszą politykę prywatności.
Więcej informacji